No nākamā gada 1. janvāra tirdzniecības vietās vairs nedrīkstēs bez maksas izsniegt plastmasas, tai skaitā vieglās plastmasas un oksonoārdāmās plastmasas, iepirkumu maisiņus, paredz grozījumi Iepakojuma likumā, kas stājas spēkā šodien, 28. novembrī. Izņēmums ir tikai ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņi, kuru materiāla biezums nesasniedz 15 mikronus. Lielākie mazumtirgotāji jau laikus pārgājuši uz videi draudzīgākiem iepakojumiem un sola, ka klientiem veikalos no 1. janvāra izmaiņu nebūs – plānie plastmasas maisiņi, kuros līdz šim, piemēram, tika ievietoti banāni, arī turpmāk būs pieejami bez maksas.

Īsumā
  • Normatīvo aktu izmaiņu mērķis ir panākt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa noturīgu samazinājumu.
  • Par likumdošanas izmaiņām aptaujājot lielākos Latvijas mazumtirgotājus, visi atbildēja, ka ir jau laikus sagatavojušies pārmaiņām.
  • Mazumtirdzniecības tīkls “Maxima” jau pirms diviem gadiem uzsāka pircējus izglītojošu iniciatīvu, izvietojot uzlīmes pie plānāko maisiņu stendiem, aicinot aizdomāties, vai ir nepieciešams vēl viens maisiņš.
  • Veikalu tīklā “Rimi” pēdējo trīs gadu periodā ievērojami audzis papīra maisiņu pieprasījums – par teju 200%.
  • No 2021. gada visā ES tiks aizliegts lietot šķīvjus, ēdamrīkus, salmiņus, vates kociņus vai balonu kātiņus, izstrādājumus, kas izgatavoti no oksonoārdāmās plastmasas, ātrās ēdināšanas iepakojumus un ēdiena trauciņus līdzņemšanai, kas darināti no putu polistirola.

Izmaiņas arī paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās būs jāaizstāj vieglās plastmasas iepirkumu maisiņi, izņemot ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņus, ar iepakojumu no papīra un kartona vai citu dabisko šķiedru un bioplastmasas izejmateriālu, paredz grozījumi Iepakojuma likumā, kas stājas spēkā 28. novembrī. Plastmasas iepirkumu maisiņu maksa likumā nav noteikta.

Plastmasas maisiņu izmantošana palielinās

Normatīvo aktu izmaiņu mērķis ir panākt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņa noturīgu samazinājumu, norādīts Iepirkuma likuma grozījumu anotācijā.

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pasūtījuma veiktajā SIA “Geo Consultants” pētījumā “Novērtējums par sadzīves, bīstamo un ražošanas atkritumu sastāvu atkritumu apsaimniekošanas reģionos, atsevišķu atkritumu veidu apsaimniekošanu un atkritumu poligonos apglabājamo atkritumu daudzuma samazināšanas iespējām” tika konstatēts, ka kopējais to plastmasas iepirkumu maisiņu svars un daudzums, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, ir palielinājies par 57%. Savukārt tiem maisiņiem, kuru viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, kopējais svars un daudzums par šo periodu palielinājies par 35%. Pētījumā tika secināts, ka ir nepieciešams:

  • ierobežot plastmasas vienreizlietojamo maisiņu pieejamību tirdzniecības vietās, izsniegt tos tikai pēc pircēja lūguma vai pie kases;
  • piemērot maksu par plastmasas vienreizlietojamiem maisiņiem;
  • izmantot papīra iepakojumu plastmasas maisiņu vietā.

Saskaņā ar Valsts vides dienesta sniegto informāciju 2016. gadā tirdzniecības vietās tika realizēts vai izplatīts 1,73 miljoni kilogramu plastmasas maisiņu, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus. Savukārt maisiņi, kuru svars pārsniedz 0,003 kilogramus, tika izplatīti 2,11 miljonu kilogramu apmērā. 2017. gadā šie skaitļi attiecīgi bija 1,73 miljoni un 1,97 miljoni kilogramu.

Veikalos – bez izmaiņām

Par likumdošanas izmaiņām aptaujājot lielākos Latvijas mazumtirgotājus, visi atbildēja, ka ir jau laikus sagatavojušies pārmaiņām. Piemēram, domājot par ekoloģisku saimniekošanu, jau šobrīd vairāku kategoriju preces – smalkmaizītes un citus konditorejas izstrādājumus – pārtikas mazumtirdzniecības tīklā “Elvi” liek papīra iepakojumos. “Tām produktu grupām, kam maisiņu lietošana būs nepieciešama higiēnas apsvērumu dēļ, veikalu tīkls “Elvi” arī turpmāk tos nodrošinās bez maksas, savukārt pārējiem produktiem piedāvāsim citas iesaiņojamo materiālu alternatīvas,” saka SIA “Elvi Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine. “Ja pircēju ērtībām tomēr būs nepieciešami arī nelieli maksas plastmasas maisiņi, to cena tiks noteikta atbilstoši piegādātāju piedāvātajai preču cenai.”

“Taču, domājot par jaunā likuma efektivitāti un analizējot “Elvi” pārdošanas datus, jāsecina – nodokļu celšana un maksas piemērošana par plastmasas iesaiņojamiem materiāliem plastmasas patēriņu samazina tikai nedaudz,” uzskata L. Vārtukapteine. “Tikpat būtiski ir arī skaidrot sabiedrībai, kādu kaitējumu videi nodara reiz izlietota un pēc tam nepareizi apsaimniekota plastmasa. Plastmasas maisiņu cena parasti nav liela, tādēļ potenciālais naudas ietaupījums nav vienīgais arguments, kādēļ veikalu apmeklētāji pirkumu saiņošanai izvēlas ekoloģiskas alternatīvas.”

© 2015-2018 barkava.lv Visas tiesības aizsargātas.