Ceturtdien, 6. septembrī, stājas spēkā jaunā “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība”, kas definē valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimumā (pamata grozā) iekļautos, kā arī valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros nodrošināmos veselības aprūpes pakalpojumus (pilno grozu). Cita starpā noteikumi papildina un precizē līdzšinējo kārtību, kādā valsts organizē un apmaksā šo pakalpojumu sniegšanu. Noteikumus piemēro ar 2018. gada 1. septembri.

Īsumā
 • Noteikumi definē valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu minimālo (pamata grozu) un pilno apjomu, kas tiks nodrošināts iedzīvotājiem, kuri iekļaujas valsts obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā.
 • No 1. septembra ģimenes ārsta komandā strādājošie ārsta palīgi un māsas varēs izrakstīt kompensējamos medikamentus, tā hroniskiem pacientiem padarot vieglāku kompensējamo zāļu receptes saņemšanu.
 • No 1. septembra lielajās republikas pilsētās neatliekamās palīdzības brigādei ir jāierodas par trim minūtēm ātrāk – ne vēlāk kā 12 minūšu laikā no izsaukuma pieņemšanas brīža.
 • Paplašināts valsts apmaksāto pakalpojumu klāsts, nosakot kritērijus pozitronu emisijas datortomogrāfijas (PET) izmeklējuma veikšanai arī bērniem un pacientiem ar noteiktām diagnozēm.
 • Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtības noteikumi kopumā ir kļuvuši pārskatāmāki – drukātā formā apjoms samazināts par 1000 lapām.

Veselības aprūpes finansēšanas likums paredz, ka, sākot no 2019. gada 1. janvāra, Latvijā sāks darboties valsts veselības apdrošināšanas sistēma.  Tās ietvaros visiem iedzīvotājiem tiks nodrošināts valsts apmaksāts veselības aprūpes pakalpojumu minimums jeb pamata grozs. Savukārt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu pilns grozs tiks nodrošināts tikai apdrošinātām personām (plašāk LV portāla skaidrojumā “No 1. septembra var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas”).

Ministru kabineta noteikumi Nr. 555 “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” definē pakalpojumu minimālo un pilno apjomu. Iepazīstinot mediju pārstāvjus ar jauno kārtību, veselības ministre Anda Čakša uzsvēra: “Veselības aprūpe būs pieejama visiem, taču atšķirsies tās apjoms. Personām, kuras ir apdrošinātas, pakalpojumu klāsts būs lielāks.”

Veselības aprūpes pakalpojumu minimums visiem

Personām, kuras nebūs sociāli apdrošinātas vai veikušas valsts veselības apdrošināšanas iemaksas, sākot ar 2019. gadu, tiks nodrošināts valsts apmaksātās medicīniskās palīdzības minimums. Kas tajā iekļauts, uzskaitīts MK noteikumu Nr. 555 3. punktā.

Veselības aprūpes pamata grozs:

 • neatliekamā medicīniskā palīdzība (neatliekamās medicīniskās palīdzība, ko sniedz NMP dienesta brigādes, slimnīcu uzņemšanas nodaļās un steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, tai skaitā traumu gadījumos, slimnīcās līdz dzīvības briesmu novēršanai);
 • grūtniecības aprūpe un dzemdību palīdzība;
 • valsts organizētais vēža skrīnings;
 • ģimenes ārsta aprūpe – profilaktiskās apskates, vakcinācija atbilstoši Vakcinācijas kalendāram, mājas vizītes noteiktos gadījumos (piem., gripas saslimšana);
 • ģimenes ārsta praksē veiktās manipulācijas;
 • diagnostiskie izmeklējumi, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, – ģimenes ārstam ir tiesības nosūtīt pacientu uz valsts apmaksātiem diagnostiskajiem izmeklējumiem un laboratoriskajām analīzēm, kuru rezultātu izvērtēšana ir ģimenes ārsta kompetencē;
 • ārstniecība, tai skaitā kompensējamās zāles personām ar psihisku slimību, atkarību, onkoloģisku saslimšanu, cukura diabētu, infekcijas slimību, piemēram, HIV, AIDS, tuberkulozi;
 • hroniskās hemodialīzes, hemofiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras (procedūras pacientiem ar nieru mazspēju);
 • onkoloģija, tai skaitā “zaļais koridors”, ārstēšana, medikamentu kompensācija, medicīniskā rehabilitācija;
 • programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai.

Pēc veselības ministres A. Čakšas domām, pakalpojumu pamata grozs ir pietiekami liels, lai sabiedrības veselības rādītāji nepasliktinātos, iedzīvotāji saņemtu palīdzību akūtās situācijās, primāro veselības aprūpi, tai skaitā profilaksi, vēža skrīningu. Būtiski uzsvērt, ka pamata grozā ir iekļauta arī onkoloģija, sākot ar “zaļo koridoru” un beidzot ar ārstēšanu un kompensējamiem medikamentiem.

Izstāde "Renesanse" Stalīdzānu bibliotēkā
Lāčplēša dienas un Latvijas valsts simtgades pasākumi Barkavas pagastā
Barkavas KN kolektīvi atsāk sezonu!
Izstāde "Sportiskās virsotnes"
Lāčplēša dienas un Latvijas valsts simtgades pasākumi Barkavas pagastā

               

novada_logo.jpg
 

avize_stars.gif

 
rsz_1.png
 
 
latvija-logo.png
 

logo-epak-transparent.png

 

LAD.jpg

 

logo_laukutikls.png

 
© 2015-2018 barkava.lv Visas tiesības aizsargātas.